poniedziałek, 13 czerwca 2011

Wakacje na Korfu - Królowej greckich wysp

W północnej części Morza Jońskiego umiejscowiona jest górzysta wyspa Korfu. Stolicą wyspy jest miasto Korfu. Większość terenów wyspy porastają lasy i gaje oliwne. Na północy wyspy dominują skaliste wzgórza i wysokie skalne klify. Najwyższym szczytem wyspy jest Pantokrator osiągający wysokość 906 metrów.

Korfu z racji swojego umiejscowienia i charakteru (mnóstwo zieleni) jako jedna z pierwszych stała się celem wyjazdów turystycznych. Już w dziewiętnastym wieku wielu dobrze sytuowanych mieszkańców kontynentu organizowało swój wypoczynek właśnie na Korfu. Na wyspie znajdziemy wiele dziewiętnastowiecznych rezydencji i pałacyków, będących świadkami początku miejscowej turystyki. Magnesem ściągających turystów była cudowna przyroda, bujna roślinność i krystalicznie czyste morze o ciepłych wodach. Intensywny rozkwit nastąpił w drugiej połowie dwudziestego wieku. Zaczęły powstawać liczne kurorty turystyczne, aby móc sprostać rosnącej popularności wyspy wśród przyjezdnych.

Korfu od początku zachwycała plażami, uznawanymi za jedne z najpiękniejszych w całej Grecji. Ale Korfu to nie tylko dary natury. To również wspaniała kultura, architektura i kuchnia. We wszystkich tych dziedzinach możemy się doszukać wpływów greckich, brytyjskich, weneckich i francuskich. Swoją atmosferą przypomina nieco włoską Toskanię.

Obecnie Korfu jest niezwykle atrakcyjnym miejscem turystycznych dla przyjezdnych z całego świata. Ogromna liczba miejsc noclegowych, sięgająca piętnastu tysięcy, sprawia że w sezonie wyspa pulsuje od wielonarodowego tłumu turystów. Miejsc dla odosobnionego relaksu należy szukać w urokliwych zatoczkach z małymi, piaszczystymi plażami. Poza sezonem jest raczej miejscem spokojnego wypoczynku.

Jedna z najpiękniejszych greckich plaż na Korfu znajduje się w miejscowości Arillas w północno-zachodniej części wyspy. Otoczone przez wzgórza miasteczko urzeka swoją urodą. natomiast sama plaża, od wielu lat rokrocznie jest nagradzana "Błękitną Flagą" za czystość i nieprzeciętną jakość wody morskiej. Wzdłuż plaży ciągnie się pasaż tawern serwujących odświeżające drinki i napoje oraz specjały miejscowej kuchni. Po zachodzie słońca wybrzeże pulsuje w rytm nocnego życia. Wyspa od lat znajduje rzesze wielbicieli spędzających tu wakacje. Wielu, rozpamiętując uroki tego miejsca, powraca by ponownie rozkoszować się urlopem w tak unikatowej atmosferze.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl
Krzysztof A.
http://zdrowieforum.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/
http://kulinarneswoje.blogspot.com/

Grecja

Santorini (Thira), grecka wyspa marzeń

Wyspa ta uformowana straszliwym kataklizmem należy do najpiękniejszych w Grecji.

Santorini-(Thira) wyspa Grecka
Wyspa ta uformowana straszliwym kataklizmem należy do najpiękniejszych w Grecji.
Od czasów starożytnych wyspa zwie się Thira, ale Grecy używają również jej średniowiecznej nazwy Santorini od św. Ireny z Salonik.
Wpływając do Zatoki Thiry (Santorini) ukazuje nam się niesamowity widok. Zatopione częściowo krawędzie krateru wulkanicznego otaczają głęboką lagunę, która stanowiła kiedyś centrum wyspy.  Wulkan, który wybuchł i zapadł się około 1500 lat p.n.e. wywołał serię trzęsień ziemi oraz wieloletnie anomalia pogodowe. Długi półksiężyc  wyspy pokryty zastygłą lawą wygląda w promieniach zachodzącego słońca jak oświetlony ogniem z uśpionego wulkanu. Białe mury wiosek na Santorini przyklejone są do wulkanicznych skał nad plażami pokrytymi czarnym piaskiem.
Główna miejscowość Fira położona wysoko na krawędzi kaldery, składa się z białych domków
przy krętych uliczkach wyłożonych brukiem.
Latem Fira przeżywa najazd turystów. Wieczór przy kawiarnianym stoliku z widokiem na nadmorskie urwiska skąpane w rdzawo-szkarłatnym blasku, błękitną zatokę, migocące światła i zmysłowe białe linie domów to niezapomniane przeżycie. Z miasteczka do promu przycumowanego w lagunie prowadzi 580 schodów, których przejście jest jedną z najważniejszych atrakcji. Trasę tę pokonać można również na wynajętym osiołku. Dla zmęczonych lub nie mogących zejść po schodach działa kolejka linowa.
W południowo-zachodniej części wyspy w Akrotiri, w minojskim mieście zasypanym przez popiół wulkaniczny trwają prace wykopaliskowe. Wygodne piętrowe domy były skanalizowane i przylegały do niewielkich placów. Nie natrafiono tu na żadne szkielety, co wskazuje, że mieszkańcy choć uciekali w popłochu wiedzieli o zbliżającym się wybuchu wulkanu.
Ia (Oia) na północy wyspy to najczęściej fotografowana wioska na wyspie. Odnowiono ją po potężnym trzęsieniu ziemi w 1956 r. kiedy to domy pokryła warstwa lawy i ludzie musieli je dosłownie odkopywać. Po krętych kamiennych schodach schodzi się na plażę w cieniu domów mieszkalnych. Ia słynie z pięknych jaskiń mieszkalnych wydrążonych w skale pumeksowej, przekształconych w drogie hotele.
Wulkan jest uśpiony, ale nie wygasły. Wciąż wydobywają się z niego gazy i para wodna o temperaturze 80 stopni. Trzeba się liczyć, że w każdej chwili może znów nastąpić trzęsienie ziemi.
Olśniewająca biel i zmysłowe kształty cykladzkiej architektury na Thirze wyglądają szczególnie efektownie na tle fioletowo-szarych wałów lawy, a z portu roztacza się fantastyczny, choć nieco posępny widok zatopionego wulkanu ze "Spaloną Wyspą" pośrodku.
--
Stopka
Autor: Bietka
Źródło: przewodnik po wyspach greckich.
Fotografie z własnego albumu
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl
Krzysztof A.
http://kulinarneswoje.blogspot.com/
http://zdrowieforum.blogspot.com/
http://ubezpieczeniazycie.blogspot.com/